Pismo Święte

Pismo Święte

środa, 31 października 2012

Uroczystość Wszystkich Świętych: Bycie świętym to żaden obciach! Kim jest święty dzisiaj?Liturgia Słowa Uroczystości Wszystkich Świętych:

Ap 7,2-4.9-14 Ps 24 1 J 3,1-3 Mt 5,1-12

            Uroczystość Wszystkich Świętych jest znana w Kościele od II wieku. Chrześcijanie już wtedy przy grobach męczenników celebrowali Eucharystię i za ich wstawiennictwem wypraszali łaski w dniu śmierci danego świętego. Dzień śmierci był dniem narodzin dla nieba. W IV w. pojawiło się jednak święto, gdy w jednym dniu wspominano wszystkich świętych, których daty śmierci nie znano. Zwyczaj ten rozpowszechniono i ujednolicono w IX w. i przeniesiono na dzień 1 Listopada. Ten dzień jest dla nas znakiem łączności między paschalnym charakterem śmierci każdego chrześcijanina, jako udziału w tajemnicy paschalnej Jezusa i kultu świętych. Dzisiaj Liturgia Słowa podpowiada, wpatrując się w obraz świętych: „A oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy.” (Ap 7,9). Po co są nam dzisiaj święci? To za ich wstawiennictwem możemy wyprosić dla siebie wiele łask, ale są oni dla nas także przykładem życia i podążania za Jezusem. Dlatego bł. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu wyniósł na ołtarze tak wielu świętych – teściową, małżeństwo, dzieci, młodzież, starców, kapłanów czy osoby świeckie. Są oni dla nas przykładem, czerpmy z niego, jak najwięcej!

Dzisiejszą Liturgią Słowa jest przepisem dla nas, jak stać się świętym, a przez to jak zostać zbawionym. Słyszymy dzisiaj: „Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie” (Mt 5,1). Jezus wychodzi na górę. Góra była miejscem bliskości Boga. Jezus wychodzi, bo ujrzał tłumy. Jest to nawiązanie do Starego Testamentu i ukazanie Jezusa, jako Nowego Mojżesza, na którego czekali Żydzi. I Jezus siada, bo  jest gotowy nauczać. Nauczać czego? Czytamy kilka perykop wcześniej: „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie” (Mt 5,17). Jezus chce nauczyć Konstytucji Nowego Przymierza, chce przypomnieć ludziom o ich przymierzu z Bogiem. Piękna jest cała Konstytucja czytana razem (rozdziały 5-7). Dzisiaj mamy tylko fragment dotyczący Błogosławieństw. Te błogosławieństwa są wyznacznikiem ideału doskonałości życia chrześcijańskiego. Tak interpretowali go choćby Grzegorz z Nyssy, Augustyn oraz papieże, Leon Wielki i Grzegorz Wielki.

Chrześcijanie przez wieki żyli według tych zasad. Wielu świętych także, dlatego można powiedzieć o nich zgodnie ze słowami Pisma Świętego: „To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili.” (Ap 7,14). Te słowa w połączeniu ze słowami Jezusa z Ewangelii: „Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.” (Mt 5,11-12). Wszystkie Błogosławieństwa odnoszą się do przyszłości, do pewnych postaw. A Jezus mówi błogosławieni jesteście teraz! Teraz! Gdy z powodu imienia Jezus jesteśmy prześladowani. „Świat zaś dlatego nas nie zna,
że nie poznał Jego
” (1 J 3,1). Prześladowani, gdy przyznajemy się do chrześcijaństwa broniąc wartości konserwatywnych, prześladowani, bo nie chcemy się zgodzić na myślenie świata, prześladowani, bo jesteśmy wyrzutem sumienia dla innych. To jest oznaka człowieka świętego!

Każdy zaś, kto pokłada w Nim tę nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty” (1 J 3,3) wraz ze słowami psalmu: „Kto wstąpi na górę Pana, kto stanie w Jego świętym miejscu? Człowiek rąk nieskalanych i czystego serca, który nie skłonił swej duszy ku marnościom” (Ps 24). Każdy z nas wezwany jest do bycia świętym, to powołanie nie jest tylko i wyłącznie powszechne, ale jest dla nas, każdego z nas, jest ono osobiste. Dotyczyło ono świętych, których dzisiaj czcimy, ale także i nas. Słowa Pisma Świętego: „To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili.” (Ap 7,14), świadczą, że święty ma opłukane szaty. To znaczy, że mógł mieć je wcześniej brudne. Bo święty, to człowiek wiedzący, że jest grzeszny. Nie jeden święty był ateistą, rozpustnikiem, kłócił się ze wszystkimi… Ale umiał to mocą Boga przezwyciężyć, nie swoją mocą, ale mocą Boga. Pokonał pokusy i dlatego stał się święty! Tak, można powiedzieć jeszcze, że nie mogę być świętym, bo warunki są niesprzyjające – rodzice się drą na mnie całymi dniami, dzieci dokuczają, sąsiedzi nie pasują, w pracy czy w szkole źle, czepiają się…. Łatwo nam powiedzieć: najlepiej jest tam gdzie nas nie ma, a tam gdzie jesteśmy jest najgorzej. Otóż nie, ale to Bóg daje nam te warunki, jako najlepsze dla nas, najlepsze by nas w tych sytuacjach uświęcić.

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi: i rzeczywiście nimi jesteśmy. Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy” (1 J 3,1.2). Panie, proszę dawaj łaskę, abym każdego dnia okazywał się świętym. Wszyscy Święci i Święte Boże, módlcie się za nami! A co Słowo, Pan Bóg mówi dzisiaj Tobie?

Błogosławionych Świąt!

1 komentarz:

darekolsztyn pisze...

Zapraszam na mojego bloga o tematyce ewangelizacyjno - apologetycznej.

http://panciepotrzebuje.blogspot.com/

Strona o ewangelizacji, nawróceniu, nowym życiu w Jezusie Chrystusie.

Jak czynić dobro, a unikać zła?
Dlaczego warto być dobrym człowiekiem?
Niepojęta miłość Boża.
Skąd wiemy, że Bóg jest?
Czy można rozmawiać z Bogiem, którego nie widzimy?
Jak świadczyć o Bogu?

Te i wiele innych ciekawych tematów, filmów i świadectw znajdziesz na tym blogu. Tutaj możesz posłuchać także piosenek i pieśni religijnych. Masz jakiś ciekawy pomysł - podziel się nim. Zapraszam do współtworzenia.

Jeśli masz taką wolę - proszę udostępnij, przekaż dalej, kliknij "lubię to".

STRONA NIE TYLKO DLA WIERZĄCYCH.

Dariusz